Totál rég láttunk már igazán nagyszabású történelmi filmet. A 300 inkább képregény-adaptáció volt, a Gladiátor pedig már olyan régi, hogy alig emlékszünk rá mikor is nyerte el az Oscart. Pedig történelmi filmet nézni jó, tele van háborúval, ármánnyal, csatával meg persze egy rakat morális kérdéssel. Nem hiába gyártották sorozatban Hollywood fénykorában a Ben Hurhoz hasonló mozikat, a nagyszabású képi világ mindenkit levesz a lábáról, főként ha nem a XX. század történetének bilisisakos németei és amerikai harcolnak egymás ellen. Shekhar Kapur másodszor rendezett I. Erzsébetről filmet, most a spanyol katolicizmus világhódító vágyai kerültek középpontba.
Pedig az Elizabeth ennél azért sokkal többet ér. Pasztellszínű, csupa fény történelmi tabló, ami minden percében azt a vizuális üzenetet hordozza magában, hogy erőlködhet itt a skót Mária, vagy próbálkozhat a világ leghatalmasabb uradalmának, Spanyolországnak a feje, Angliát senki le nem győzi. Mert Anglia maga az ígéret földje, a morál és az erő hazája, a reneszánsz közép-és fénypontja. És ezt persze mi mind el is hisszük ennek a mozinak, olyan szépen, annyira jól megcsináltan mondja. A harcjelentek kedvelői is örömködhetnek a spanyol armada pusztulásán, de leginkább annak fog tetszeni a film, aki fogékony a szimbólumok, metaforák, a képpé vált dicsőség fajsúlyos világára.
Herbák Dóra
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.